top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAv. Barış Bürüce

Kıdem Tazminatına esas ücret hesaplanırken yol ve yemek ücretinin dahil edilmesi

Güncelleme tarihi: 15 Mar 2022

Kıdem tazminatı hesaplanırken giydirilmiş ücret esas alınmaktadır. Giydirilmiş ücret, işverenin işçiye maaş dışında yaptığı süreklilik arz eden yardımların da işçinin ücretine eklenmesi demektir. Peki bu süreklilik arz eden yardımlar nelerdir? İşveren işçiye maaşı yanında yol yardımı, yemek yardımı, barınma yardımı, kömür yardımı gibi sürekli tekrarlanan yardımlarda bulunuyorsa giydirilmiş ücretin hesabında bunların da hesaba dahil edilmesi gerekmektedir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2021/10431 E. 2021/14429 K. sayılı 18.10.2021 tarihli kararında" Davacı dava dilekçesinde işverence yemek ve yol hizmeti sunulduğuna dair beyanda bulunmamış; mahkemece, tanık anlatımı doğrultusunda yemek ve yol bedeli ücretinin tazminata esas ücrete dahil edilerek hesaplama yapılmış olan bilirkişi raporuna itibar edilmiştir. Ne var ki; davacının dava dilekçesinde yol ve yemek ücretinin giydirilmiş ücrete dahil edilmesine yönelik bir talebi bulunmamaktadır. Hakim talep ile bağlı olup talepten fazlaya hükmedemez. Dava dilekçesinde söz edilmeyen yol ve yemek ücreti eklenerek giydirilmiş ücretin bulunması talep aşımı mahiyetinde olup bozmayı gerektirmiştir." şeklinde karar vermiştir.

Söz konusu Yargıtay kararından hareketle dava açarken giydirilmiş ücrete dahil edilmesi gereken bütün kalemleri dilekçemizde belirtmemiz gerekmektedir.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


Yazı: Blog2_Post
bottom of page